LIETUVOS LITERATŪRA ŠIANDIEN

Galite tikėtis, kad tokioje humanizuotoje šalyje kaip Lietuva metai baigsis gruodžio 31 d. Iš tiesų, ne abstrakčiai vietinei vietovei. Autoriai, platintojai, ekspertai ir skaitytojai nepailsi iki vasario pabaigos, kai įvyks Tarptautinė Vilniaus knygų mugė. Visiškai sąžiningai atvirai kalbėdamas prezidentas, kasdien bendraujant viešajame radijuje ir televizijoje, tai yra pats geriausias pradžios etapas, kai bandoma pristatyti kažką tokio trumpo ir trumpalaikio, kaip šiuolaikinio lietuvių rašto ritmas ir jausmas.

Tada skiriama dauguma meninių prizų, įskaitant „Metų knygos“ stipendiją (kuri yra vienintelė mokslininkų garbė Lietuvoje, kur visiems skaitytojams suteikiamas balsavimas kartu su ekspertų patikėtinių taryba, o vėliau tai yra labiausiai paskelbta abstrakti proga metai), kaip ir pagrindiniai prizai knygų planuotojams, vertėjams ir skirtingiems ekspertams. Tai taip pat yra geriausia galimybė išsiųsti naujas knygas, nes jokia įprasta knygų paroda negali tikėtis sulaukti daugiau nei 70 000 svečių, kuriuos pritraukia Tarptautinė Vilniaus knygų mugė.

Netikėtai pavadinime žodis „Visuotinis“ yra ne tik sutartinis. Joje nuolat lankosi nepažįstami kūrėjai. Be to, gana nerealiai mažai šaliai, joje daugiausia yra reikšminga mokslo žvaigždė, panaši į Colleeną McCullough’ą, Franką McCourtą, Johną Irvingą, Davidą Foenkinosą ar Fredericą Beigbederį, kurie visi buvo Lietuvos platintojų lankytojai.

Visais atvejais yra keletas protestų, kad knygų mugė yra pernelyg dalykiška, pernelyg įsiplieskusi ar tiesiog per daug alinanti asmenų, kurie trokšta švaresnio, aukščiausio lygio mokslinio gyvenimo. Tokiems protestams pritarė keli dinamiškiems ir novatoriškiems žmonėms palankūs asmenys ir per praėjusį dešimtmetį sukėlė keletą kuklesnių meno progų. Trumpas Vilniaus knygų festivalis, ko gero, buvo pirmasis, tačiau, kol jis buvo nutrauktas, mintis gyvena įvairiomis apraiškomis, panašiomis į „Paviliono“ knygų festivalį (vykstantį maždaug viename reastūra / bare), „Vilniaus lapuose“ (vienišų knygų šventę, kur dalyviai perka bilietus už įprastas verslo išlaidas), kaip ir „Vaikų knygų sala“, kuri yra unikali proga jaunimui ir vaikams rašyti.

Tikrovė išlieka tokia, kad kiekvienas žmogus, kuris yra knygų srityje Lietuvoje, lankosi Knygų mugėse, pristatydamas savo knygas, pasakodamas apie kitų darbus ar susipažindamas su skaitytojais užkuliusiuose. Pavyzdžiui, 2020 m. Matavimai yra puikūs: dalyvauja 380 platintojų ir fondų iš devynių tautų; 646 atskiros progos ir daugiau nei 400 knygų pasirašymo 18 500 kvadratinių metrų plote, neleidžiant pagrįstų susijusių atvejų kitur aplinkui; ir 72 930 svečių per keturias dienas. 2020 m. Vilniaus knygų mugė buvo likusi pasaulinė knygų mugė, kuri vyko iki pasaulinio uždarymo. Tai gali užtrukti 2021 m. Ar dar porą metų, tačiau neabejotinai išlaikys savo poziciją meninėje Lietuvos ir Europos egzistencijoje.

Bet kokiu atveju taip paprastai nebuvo.